Hoppa till innehåll

Påve Leo XIV välsignar Sagrada Familias nya Jesustorn

Påve Leo XIV besöker Spanien den 6–12 juni under sin första större Europaresa som påve. En av höjdpunkterna under besöket blir ett besök i Sagrada Familia-basilikan i Barcelona, där påven kommer att välsigna det nya Jesustornet (Torre de Jesucristo) med anledning av dess färdigställande.

Sagrada Familia är arkitekten Antoni Gaudís mest kända verk och en av världens mest berömda kyrkobyggnader. Påve Benedictus XVI invigde basilikan år 2010, men byggnadsarbetena har fortsatt. Det nu färdigställda Jesustornet når en höjd av 172,5 meter och är världens högsta kyrkobyggnad.

År 2026 är också hundraårsjubileet av Antoni Gaudís död. Inspirerad av sin katolska tro ägnade Gaudí de sista årtiondena av sitt liv nästan helt åt byggandet av basilikan.

Den välsignelse som äger rum under påvens besök väntas samla ett stort antal pilgrimer och besökare från hela världen. Samtidigt markerar den en av de viktigaste milstolparna i ett byggnadsprojekt som har pågått i över 140 år. Även om Sagrada Familia ännu inte är helt färdig, innebär färdigställandet av Jesustornet att den viktigaste fasen av byggnadsarbetet nu har avslutats.

Fides / Vatican News

Bildens färgläggning har gjorts med hjälp av artificiell intelligens.

Dela på sociala medier:


Andra ämnen