Hyppää sisältöön

Saksan piispainkokous sai uuden puheenjohtajan

Pohjoissaksalaisen Hildesheimin piispa Heiner Wilmer SCJ on valittu 24. helmikuuta Saksan piispainkokouksen puheenjohtajaksi.

Wilmer syntyi 9. huhtikuuta 1961 Schapenissa (Emsland). Elokuussa 1980 hän liittyi Jeesuksen pyhän sydämen pappien veljeskuntaan ja antoi ikuiset lupauksensa vuonna 1985. Hänet vihittiin papiksi 31. toukokuuta 1987 Freiburgissa. Vuosina 1987–1993 hän opiskeli Roomassa ja Freiburgissa. Tämän jälkeen hän toimi eri tehtävissä Meppenissä, Vech­tassa ja New Yorkin Bronxissa sekä opettajana että koulutustehtävissä. Myöhemmin hänestä tuli Handrupissa sijaitsevan Gymnasium Leoninum -lukion rehtori.

Vuosina 2007–2015 Wilmer toimi Jeesuksen pyhän sydämen pappien Saksan provinssin provinsiaalina Bonnissa. Tämän jälkeen hän oli sääntökunnan yleisesimies Roomassa vuoteen 2018 saakka. Paavi Franciscus nimitti hänet 6. huhtikuuta 2018 Hildesheimin 71. piispaksi. Hänet vihittiin piispaksi 1. syyskuuta 2018, jolloin hän otti hiippakunnan haltuunsa.

Saksan piispainkokouksessa Wilmer on syyskuusta 2021 lähtien toiminut yhteiskunnallisten ja sosiaalisten kysymysten komission puheenjohtajana. Vuosina 2019–2024 hän toimi Saksan Justitia et Pax -komission puheenjohtajana.

Piispa Wilmer on vieraillut Suomessa useaan otteeseen. Hänestä julkaistiin haastattelu Fideksessä lokakuussa 2017.

Fides

Jaa somessa:


Muut aihepiirit