Hyppää sisältöön

Katolinen koulu aloittaa Lauttasaaressa – ilmoita lapsesi mukaan

Sijainti: Myllykallionrinne 1, 00200 Helsinki (Lauttasaari) – Pyhän Jaakobin kirkon yhteydessä
Opetuksen aloitus: 7. elokuuta 2025
Opettaja (1. vuosi): Sara Numminen
Avustaja: Lilli Earl

Luokkatasot alussa: esiopetus sekä 1.–3. luokka
Koulupäivä: klo 8.30–13.00
Iltapäivätoiminta (ip-kerho): klo 13.00–17.00

Loma-ajat:

  • Syysloma: 13.–17.10.2025 (viikko 42)
  • Joululoma: 22.12.2025–6.1.2026
  • Hiihtoloma: 16.–20.2.2026 (viikko 8)
  • Kevätlukukausi: 7.1.–30.5.2026

Elokuussa 2026 opetuksesta vastaa luokanopettaja Anna-Mària Lahdelma, joka on jo ensimmäisen vuoden aikana mukana koulun perustamisessa ja pedagogisessa suunnittelussa.

Koulu aloittaa toimintansa kotikouluna virallisen koulun valvonnassa. Opetus tapahtuu koulumaisesti luokkatilassa, pätevän opettajan ja avustajan johdolla, opetussuunnitelmaa ja lakeja tarkasti noudattaen. Toimilupaprosessi yksityiskouluksi aloitetaan heti syksyllä 2025.

Koululla on käytössään katolisen hiippakunnan Microsoft 365 -järjestelmä, ja Wilma otetaan käyttöön oppilasmäärän kasvaessa. Säätiön perustaminen on alkamassa, mikä mahdollistaa liittymisen Yksityisten koulujen liittoon ja Katolisten koulujen verkostoon, jotka tukevat toimiluvan hakuprosessia.

Ilmoittautumiset ja lisätiedot: sara.numminen@gmail.com (koulun virallinen sähköpostiosoite avautuu pian).

Ilmoittautumisia otetaan vastaan koko kesän ja lukuvuoden ajan.

Jaa somessa:


Muut aihepiirit